Na začiatok musím povedať, že nie som žiadnym znalcom piva. Nemám na to vedomosti, skúsenosti a ani pojmový aparát. Napriek tomu sme si povedali, že ochutnáme niekoľko špeciálnych pív – zvláštnych svojím pôvodom, výrobou, chuťou alebo zložením. Výsledkom je niekoľko viet a údajov o niekoľkých pivách – možno vás v niečom inšpirujú. Víťazom nášho testu sa stal škótsky Innis & Gunn – na základe sympatií. Skutoční gurmáni by možno viac ocenili kláštorný Rochefort z Belgicka. Pomyselnú cenu za najlepší dizajn získava takisto Innis & Gunn. Najviac sklamal švédsky Crocodile.
Trappistes Rochefort 10° (2. miesto)
Belgické pivá sú dostatočne pestré a zvláštnu kapitolu tvoria pivá vyrábané v kláštoroch. Slávne sú predovšetkým trapistické kláštory: zo širokej ponuky kláštorných pív (Chimay, Leffe) sme vybrali čierne pivo z Rochefortu, z trapistického kláštora St. Remy. Toto pivo je skutočne úplne iné od všetkého, čo ste pili. Sú v ňom obsiahnuté tri chute: sladká, horká a chuť alkoholu. Sladká chuť je vo vôni a naplní vám ústa po prehltnutí – lenže táto sladká chuť je úplne vzdialená našim čiernym pivám. Žiaden slad či karamel! Nech to znie akokoľvek zvláštne, najbližšie má k jahode. Horká chuť zostáva vzadu na podnebí. A chuť alkoholu je daná tým, že jeho obsah je v tomto pive nezvyklo vysoký – 11,3 % (!) Tieto tri chute nie sú nijako zjemnené a nezlievajú sa dokopy, každá zostáva samostatnou a silnou. Toto pivo sa preto hodí skôr ako aperitív, vzhľadom na ostré chute i vysoký obsah alkoholu – ak máte chuť na viac než jedno, odporúčame skôr ľahšie, menej výrazné značky.
Ebulum
Ebulum je historické škótske čierne pivo s prísadou čiernej bazy. Odkazuje na keltskú tradíciu a ako sa dozvedáme z etikety, ktorá je poznačená keltským dizajnom, recept na toto pivo pochádza zo zápisu zo 16. storočia. Bolo súčasťou jesenných sviatkov v severnej, hornatej časti Škótska (Highlands). Keďže škótske pivá patria k úplne inej tradícii než naše, čo zahŕňa chuť, obsah alkoholu i spôsob čapovania, čakali sme od bazového, tradične škótskeho piva potvrdenie tejto inakosti. Na naše príjemné prekvapenie je toto pivo blízkym príbuzným našich čiernych pív, dokonca bolo najčeskoslovenskejším pivom, aké sme v Škótsku našli. A, úprimne povedané, bazu som v ňom nerozoznal. Ebulum je príjemné, sýtené čierne pivo s klasickou karamelovou sladkou chuťou a obsahom alkoholu 6,5 %
Lapin Kulta (Tornio, Fínsko)
Ležiak Lapin Kulta má prívlastok „zlaté pivo Laponska“ a vyrába sa vo fínskom Torniu od roku 1873. Nepatrí medzi delikatesy, zaujme asi len exotickým pôvodom. Má dosť výrazný tón sladkastého sladu; pre mňa dosť monotónne pivo, ktoré si ale neviem zaradiť do fínskeho kontextu (kým napríklad Deuchars u mňa boduje proste tým, že je medzi škótskymi značkami pitný). Pekne spracovanú má etiketu, svoju exotiku dokáže Lapin Kulta náležite predať. Za výhodu možno pokladať, že keď už si kúpite laponské pivo, má aj svoju špecifickú chuť.
Crocodile (Krőnleins Bryggeri AB, Halmstad, Švédsko)
Musím sa priznať, že pri tomto pive sa moje pivárske schopnosti končia. Toto švédske pivo sa hrdí titulom Najlepší svetový ležiak z roku 1990, no pre mňa bolo len obyčajným, klasickým ležiakom, zapadajúcim do česko-slovenského priemeru. Výnimočný zážitok som nemal, pre moje neškolené chute je Krokodíl len praobyčajným pivom. História tohto švédskeho pivovaru siaha do roku 1790; obsah alkoholu 5,2 %
Deuchars IPA (Caledonian Brewery, Edinburgh, Škótsko)
Deuchars [djukers] je štandardné pivo, čo našinec v Škótsku ocení. Tento škótsky nadpriemer vyrába edinburgský pivovar Caledonian a ak máte proste chuť na pivo a na výber sú len škótske značky, odporúčam práve Deuchars. Medzi klasickými, voľne dostupnými britskými značkami sa vyníma, čo mu vynieslo titul Supreme Champion Beer of Britain 2002. Inak je to ľahké, osviežujúce pivo s obsahom alkoholu 4,4 % a svetlými tónmi.
Innis & Gunn (Edinburgh, Škótsko)
(1. miesto)
Innis & Gunn sa podľa našej dvojčlennej poroty stáva víťazom testu. Po všetkých stránkach najoriginálnejšie pivo z testovanej vzorky. Vyrába sa v Edinburghu špeciálnou metódou: dozrieva 77 dní, prvých 30 dní zrie v dubových sudoch, ktoré sa používajú pri výrobe malt whiskey. To dodáva pivu špecifickú chuť a arómu. Innis & Gunn je krásne, lahodné pivo s chuťou medu, sladu, karamelu a vanilky, dostatočne ostré a svieže (obsah alkoholu 6,6%). Delikátne, vyvážené a originálne pivo zlatistej farby, ktoré sa výrazne líši od ostatných značiek. Zároveň získava body za najlepší dizajn a marketing. Kúpiť sa dá len vo vybraných predajniach za veľmi prijateľnú cenu (Ł1,59 za 330 cl fľašu). Innis & Gunn získalo ocenenie Supreme Champion na International Beer Competition 2004. Odporúčame!
(jp)