Morphine

morphine

The Best of Morphine 1992 – 1995

Rykodisc 2003

 

Morphine bola zaujímavá americká kapela 90-tych rokov. Bostonské trio Mark Sandman (spev, basgitara), Dana Colley (saxofón) a Jerome Deupree (bicie) hralo „low rock“, jednoduché, chytľavé pesničky s nočnou barovou atmosférou. Skupina rada zjednodušovala: Mark Sandman napríklad používal len dvojstrunovú basu, niekedy dokonca jednostrunovú; o čo išlo, bola charizma, uveriteľnosť a osobitosť. Morphine zvukovo stelesňuje Ameriku nočných barov, beatnikov, štýlových filmov, nočných miest, kávy a cigariet, malých klubov, v ktorých sa mieša jazz, underground a rockandroll.

O Morphine hovoríme v minulom čase, pretože Mark Sandman zomrel v roku 1999 ako 46-ročný na infarkt. Bez jeho hlasu, basy a nápadov nemalo zmysel pokračovať. Zvyšok kapely síce pokračuje vo viacerých projektoch, z ktorých najregulárnejším je kapela Twinemen, no Morphine definitívne zanikol so Sandmanom.

Mám pocit, že Morphine prenikli kamsi do sféry univerzálnej hudby, že ich hudba funguje, bez ohľadu na žánre, že je to tá hudba, ktorej každý z nás uverí, o ktorej sa všetci zhodnú, že v nej „niečo je“, ako to býva pri ľuďoch s charizmou, o ktorých to priznajú aj ich nepriatelia. Nikdy som sa nepohyboval vo sférach, životných ani hudobných, ako táto kapela, ale Morphine si ma získali. Majú to „čosi“ a dokázali to naplno využiť a ich albumy sú dôkazom toho, že neschádzali zo svojej cesty. Výberovka The Best of Morphine 1992 – 1995 môže byť tým správnym albumom na zoznámenie sa.

 

Morphine: Have a Lucky Day (1994)

 

(jp)