Čo malo byť a nebolo

Čaje

 

Cui Jian (Zelený meč)

Cui Jian je odlišný od ostatných čajov, ale neodlišuje sa výraznou chuťou, či neobyčajnou farbou – je jemnejší, subtílnejší, precíznejší. Znalca presvedčí už pohľad na dlhé, ochlpené striebristé lístky; ich vôňa je sladká a svieža – čajová. Lístky, vôňu ani chuť si nemožno zameniť s iným čajom. Ťažko sa popisuje analógiami. Nálev má žltozelenú farbu, jemná chuť zostáva vyvážená aj po viacerých nálevoch.
Vôňa i chuť v sebe skrývajú viacero rozmerov v stupnici zelenej, zlatistej až mierne oolongovej – nejedná sa však o prímesy, chuť i vôňa zostávajú jedinou a pôvodnou, nedeliteľnou. Pravdepodobne treba vypiť mnoho čajov čajov predtým, než siahneme po Zelenom meči – vtedy vynikne jeho odlišnosť, jeho jemnosť a decentnosť. Čaj zakladajúci samostatnú kategóriu, rozširujúci možnosti čaju ako nápoja.

*****

Yunnan Hong Mao Feng

Vynikajúci čierny čaj s vlastnou, orginálnou osobnosťou. Na spodnej zemitej tabakovej chuti sa rozvíja medovo-ovocná chuť temných kvetín. Sladkohnedá chuť je stlmená do šera, no predsa presvetlená v polotieni. Hodí sa porovnanie s čajom Yunnan Tippy FOP, jeho najbližším príbuzným – ten m viac tipsov, je zlatistý a príjemný, no zďaleka nie taký tajomný, osobitý a zaujímavý; je akoby bez orginality, osobitosti a vlastnej duše – ako ruža bez tŕňov.
To všetko Hong Mao Feng má. Okrem toho je mimoriadne výdatný a príjemne temnočerveno sfarbený(presnejšie zlatisto hnedočervený). Podľa mňa komplikovanejší a podnetnejší ako Keemun; pripomenie skôr svojho krajana Dian Hong Gong Fu, ale je temnejší a drsnejší. Ak by bol kvetinou kvitol by na jeseň, alebo v lete v tmavých, vlhkých kútoch záhrady s najbujnejšou vegetáciou.

*****

China White Ya Tea

Zvláštny a osobitý biely čaj, ktorý sa oblúkom vyhýba všetkému, čo ponúkajú klasické zelené čaje. Kto pozná biele čaje len v polohe sladkej a jemnej chute(Pai Mu Tan, White Monkey ap.) bude prekvapený. China White Ya Tea je horký. Nie trpký, ani svieži a pritom trpký ako Gyokuro, ale jednoducho, takmer asketicky horkastý. V škále jeho chuti sú len odtiene horkej.
Čaj je veľmi silný, možno z neho pripraviť niekoľko nálevov vyrovnanej chute. Lístky sú malé a tenké, tipsy nie sú ochlpené a jemné, ale zvinuté. Netradičná je aj ich vôňa.
Tento čaj asi bude chutiť len niekomu, kto má preň prosto bunky. Kto sa rozhodol spoznávať šírku čajových chutí, niekde na okraji určite narazí aj na tohto netradičného zástupcu bielych čajov.

*****