Šuflíky

Ako vznikli šuflíky

Veci by sa nemali škatuľkovať a názory treba poopravovať a dopĺňať. A predsa máme túžbu ich utriediť. Preto som vybrala šuflíky a nie škatuľky. Šuflík sa lepšie otvára.

šuflík I. ROČNÉ OBDOBIA

Nie náhodou začínam letom.

LETO – preplnené a nádherné
JESEŇ – veterná a melancholická (moje zbožňované obdobie)
ZIMA – stereotypná a motivujúca
JAR – vzrušujúca a plná nádejí

Klasicky za sebou idúce obdobia by mohli predstavovať ľudský život a moje môžu tiež! Pravda, už to nebude život jedného človeka, ale dlhý kolobeh ľudských žití.

šuflík VI. ÚVAHA O SPRÁVNEJ VĎAČNOSTI

Vďačný treba byť vždy! Pretože to vôbec nie je hanba, ani ponižovanie. Je to prejav veľkej duše, ktorá je schopná spávne oceniť snahu o radosť, ľudskosť a spolupatričnosť. Čin, ktorý nás zaväzuje vďakou nemusí byť však vždy nezištný. Ale práve tá nezištnosť je veľmi dôležitá, pretože ak niekto konal nie z lásky k tebe (a len kvôli tebe, hoci jemu osoh z toho nekynul) tak nie je jeho čin nič platný (bez lásky nie) a preto nezasluhuje ani vďaku. A svedomie môže byť pokojné. Aspoň nateraz.

šuflík VIII. PREČO NEMÔŽE BYŤ POVOLANIE FILOZOF

Ak má človek prácu, obyčajne do nej chodí deň čo deň a je jedno, či má starosti, či je unavený, alebo zmätený. Proste musí pracovať. Filozofovou prácou je premýšľanie. Vravia, že premýšľanie je pre človeka veľmi dôležité. No nie vždy sa dá premýšľať a takisto nie vždy sa dá múdro písať.
Na premýšľanie je vhodný čas, keď ťa hreje slnkom rozohriata zem, keď sa ti vzduch zdá nekonečne čistý a sladký. A keď si vravíš, že niet nič krajšie ako jesenný večer. Napríklad.

šuflík IX. PREČO ŽIŤ?

Jeden filozof raz povedal, že dôležité je položiť si otázku. S odpoveďou môžeme počkať. Neviem, možno to bol aj Darwin. Vraveli o ňom, že je to veľmi uvážlivý človek.
Myslím, že už som našla na túto otázku desiatky odpovedí. Chcem jednu vysloviť, hoci predsa len budem musieť ešte mnoho dní čakať na odpoveď. Tú sa človek dozvie asi až keď umiera. Myslím že žiť sa má pre krásu, ktorá je v prírode a v nás, pre lásku, ktorá je samotným životom, pre pravdu, ktorá nás vždy sprevádza, pre dobro, ktoré nás robí šťastnými a pre spravodlivosť medzi ľuďmi.
Myslím, že je to axióma. Axióma je tvrdenie, ktoré je všeobecne zrejmé a nepopierateľné a nikto sa nemôže pýtať prečo je to tak. Proste je to tak.

šuflík XII. PÁRANIE PERIA

Ak revidovať život minulý, tak len pri páraní peria. Nemôžem vzdychnúť, ani sa zasmiať, aby sa perie nerozletelo okolo mňa. Ako hlúpe myšlienky.
Čo bolo dobré a čo nie? Bolo dobré ísť na túto školu? Bolo dobré zamilovať sa do toho muža? Kto môže povedať čo bolo dobré a čo zlé? Ak sa obzerať späť tak len pri páraní peria.

šuflík XIII. MUŽ

Smiešne ako si život nevšímam. Toľko mi chce povedať už i v mojom čudnom správaní. Prečo som dala tomu mužovi čo spal na lavičke desať korún, len čo ma o ne požiadal? Keď som naisto vedela, že rezko vyskočí a pôjde ich prepiť?
Pre pekné modré oči, čo na mňa uprel.
Vzal si kúsok mojej lásky a utratil ju bez rozmyslu na prvé čo ho napadlo.A už sa neobzrel späť.

(zh)