Čaj

Čaje nie sú exaktnou vedou – ani ich príprava, ani ich vychutnávanie – sú také ako človek: subjektívne, premenlivé, spojené s pocitom, okamihom, s bezprostrednosťou tu a teraz a so spoločnosťou. Ani japonský čajový obrad nie je exaktný, zdokonaľuje len pozornosť, úctu, harmóniu a učí nás pozdvihnúť maličkosť a každodennosť, povýšiť ich duchom. V čaji je nálada – tak ako aj okolo neho.

V čaji sú nerozlučne spojené rôzne vône a chute a cesty medzi nimi sú rôzne neurčité. Sladkastá a trpká, dymová a horká. Pitie čaju je uznaním, pritakaním vkusu prírody.

Cestovatelia hovoria o knihách pochádzajúcich zo starovekej Číny, ktorých písmená neboli písané atramentom, ale akousi aromatickou čajovou zmesou, takže strany sa dali vylúhovať vo vode a text, ktorý sa pochopiteľne zmyl, sa dal degustovať.

„Slabý ako čaj“ – to je veľmi zlé príslovie. Ibaže by ho vymyslel taoista!

V Číne sa pije aj pražený čaj (kchao-čcha), ktorý sa po pražení niekedy nalieva na trikrát: prvýkrát čistý, druhýkrát s orechami a cukrom a tretíkrát s medom a korením. Tieto tri misky čaju majú symbolizovať všetky stránky života: prvá je trpká, druhá sladká a tretia vracia chuť i vôňu.

Japonská kultúra povýšila ľudí zaoberajúcich sa čajom na umelcov. Z tohto umenia vzišli mnohí slávni Čajoví Majstri – medzi najvýznamnejších patrili Sen no Rikjú a jeho učiteľ Takenó Džoó. Hovorí sa, že keď sa už známy Sen no Rikjú uchádzal o pôsobenie u Majstra Džoóa, ten mu dal za úlohu pohrabať záhradu, ktorá už bola dôkladne pohrabaná a upravená. Rikjú si záhradu prezrel, pristúpil k stromom a striasol z nich farebné jesenné lístie: až teraz bola krása záhrady úplná a prirodzená a Takedo Džoó ho prijal za svojho učiteľa. Japonské umenie čajového obradu – čanoju – vytýčilo štyri hlavné cnosti čaju: harmóniu, úctu, čistotu a pokoj. O čaji možno písať mnohými spôsobmi – od krajne objektívneho až po krajne subjektívne – aj to je jedna z jeho zaujímavých vlastností. Možno písať o jeho pôvode, histórii, farbe, vôni a chuti – môžme si predstaviť žáner akejsi recenzie na čaj, pri ktorej by si ten, kto ju píše i ten, kto ju číta mohli uvariť ten istý čaj a porovnávať svoje dojmy z jeho chute i vône, a v tomto priamom pocite by tento žáner mohol nájsť svoju bezprostrednosť, slová by našli svoju chuť a tá svoje slová.

„Víno dodáva odvahu hrdinom, čaj inšpiruje vzdelancov k myšlienkam.“

(ČÍNSKE PRÍSLOVIE)

DARJEELING

 

Náhorná plošina vzdialená na dohľad najvyšších veľhôr sveta, veľa zrážok, správny pomer slnečného svitu, tieňa a hmly, vlhký vzduch, nadmorská výška a pôda. Nielen tychto pár slov charakterizuje Darjeeling. Táto oblasť produkuje jedny z najlepších čajov sveta. Prvé čajové záhrady v Darjeelingu založili anglickí kolonizátori už pred vyše 130 rokmi. Kultivary vyšľachtené špeciálne pre tieto záhrady sú výnimočné rovnako ako aj starostlivosť o ne. Mechanizovaná technológia prípravy sáčkových čajov je síce na vzostupe, ale len ťažko si možno predstaviť Darjeeling bez „ortodoxného“ čaju pripravovaného klasicky s vysokým podielom zlatého „tipsu“. Dobre zvinuté lístky sa v teplej vode krásne rozvinú v neraz troj- i štvorcentimetrové zlato-hnedo-zelené zúbkaté útvary. Človek niekedy až žasne, kde boli skryté.
Čaje z tejto oblasti sú niečím trochu tajomným. Príprava nálevu môže byť celkom príjemným dobrodružstvom. Vo vode nastane doslova nevídaný dej. Niektoré lístky putujú nahor, iné dolu a zanechávajú za sebou zlatohnedé stopy, ktoré sa pomaly rozplývajú a dávajú nálevu zvláštnu, pre Darjeeling charakteristickú chuť: muškátovo-ovocnú, čajovo-trpkastú, medovo-sladkastú.
Dovolil by som si požičať jeden výrok istého slovenského satirika, aby som dokázal vyjadriť jeho chuť: nebíčko v papuľke; asi najlepšie charakterizuje tento čaj. Každý v ňom môže objavovať to svoje a každého na ňom zaujme niečo iné.
Ak mu dovolíte rozprestrieť sa vám na jazyku, tak vás uchváti a zrazu sa môžete ocitnúť v podivnej krajine stojac na plantáži pod stromom vychutnávajúc všetky vône, teplý dotyk himalájskeho slnka, chlad ťažkých dažov a pohľad na v diaľke stojaceho vládcu horstiev. Ale samotný Darjeeling má mnoho tvárí. Z času na čas sa vám može pošťastiť získať čaj z konkrétnej záhrady, označený ročným zberom a môžete porovnávať. Len vtedy začne skutočné dobrodružstvo.
Prajem vám mnoho príjemných chvíľ strávených v spoločnosti čaju so symbolom indickej ženy privoniavajúcej k mladému výhonku čajovníka.
pozn: tips – mladé výhonky s kvetnými púčikmi

jp  a Peter K