Ches Smith

smith

Ches Smith, Craig Taborn, Mat Maneri: The Bell

ECM 2016

 

Ches Smith: bicie, vibrafón, Craig Taborn: klavír, Mat Maneri: viola

Bubeník Ches Smith je súčasťou rôznorodých projektov od free jazzu po experimentálny rock. Hráva v kapele Xiu Xiu, v Secret Chiefs 3 gitaristu Treya Spruanca, v jazzovom triu s Trevorom Dunnom či Marcom Ribotom. Aktuálne vydal album The Bell na prestížnom ECM a je autorom všetkých ôsmych kompozícií.

The Bell ponúka veľmi zaujímavý, komorný jazz. Prirovnal by som ho k priestoru jaskyne: vnútorný, uzavretý, intímny priestor. Zvláštny a tajomný, s nádychom vznešenosti a nekaždodennosti. Navonok prázdny a nehybný, no v skutočnosti plný napätia, skrytých dejov a vlastnej dramatickosti. Introvertný. Koncentrujúci našu pozornosť, stišujúci naše slová. Magický priestor vnútra, introspekcie, intimity.

Smithove kompozície ponúkajú introvertný jazz, ktorému nechýba napätie. Občas pripomenie vážnu hudbu, využíva princípy minimalizmu, je v ňom veľa improvizácie a je veľmi počúvateľný a muzikálny. Nie je tu veľa nôt, každý tón a zvuk má svoje miesto a význam, žiadne krkolomné sóla, skôr opakujúce sa štruktúry a dôraz na atmosféru. Je tu napätie, ale nie akčných dejov a prudkých pohybov – je to napätie myšlienok a pocitov. Tak ako to býva v jaskyni.

 

 

(jp)